8. Europejski Dzień Walki z Depresją

W chwili obecnej depresja jest jednym z najbardziej - rozpowszechnionych problemów zdrowotnych w krajach Europy, a ponad 50 mln Europejczyków (11%) doświadcza zaburzeń nastroju w którymś momencie swojego życia. Raporty Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że do roku 2020 depresja stanie się drugim, najczęstszym po chorobach sercowych, problemem zdrowotnym. Z tego powodu tak ważna jest współpraca na szczeblu międzynarodowym i wymiana doświadczeń na temat metod powstrzymywania fali zaburzeń nastroju.

Już po raz ósmy obchodzimy Europejski Dzień Walki z Depresją, który w tym roku odbywa się pod hasłem
„Wyleczysz, gdy leczysz” (Treat and defeat).

Akcję zapoczątkowała konferencja w Brukseli (30 września), w której udział wzięli przedstawiciele wielu europejskich państw. Poświęcona została tematowi skutecznej prewencji, wczesnej diagnozy i efektywnego leczenia zaburzeń nastroju. W dyskusji uczestniczyli także członkowie parlamentu europejskiego. Natomiast przez cały październik we wszystkich krajach Europy odbywać się będą działania zwracające uwagę na problem depresji.

Organizatorem akcji jest Europejskie Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Depresją (EDA). To przymierze organizacji, pacjentów, naukowców oraz profesjonalistów z zakresu ochrony zdrowia z 17 krajów Europy. Podstawowymi celami działalności EDA jest podnoszenie świadomości depresji jako kwestii społecznej, poprawa w obszarze opieki medycznej i psychologicznej dla osób cierpiących z powodu zaburzeń nastroju, a także ochrona praw pacjentów i zapobieganie stygmatyzacji. Co roku kraje należące do EDA przygotowują szereg wydarzeń związanych z szerzeniem wiedzy na temat zaburzeń nastroju.

Reprezentantem Polski w szeregach EDA jest Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji, które dołączyło do tej międzynarodowej organizacji w kwietniu 2010 roku.
Wszystkich zainteresowanych działalnością EDA oraz wydarzeniami organizowanymi w poszczególnych krajach zapraszamy na stronę internetową: www.edaweb.eu

Warto podkreślić, że depresja jest ciężką, przewlekłą chorobą, która wymaga pomocy lekarskiej oraz wsparcia rodziny i przyjaciół. Ale przy takim założeniu jest chorobą uleczalną.

zobacz inne wiadomości »

   
Grupy wsparcia i warsztaty prozdrowotne dla osób z doświadczeniem zaburzeń zdrowia psychicznego

wiecej>>>


Instytut Konsultacyjno-Terapeutyczny INVERSA

wiecej>>>


Zapraszamy do współpracy lekarzy, psychologów i psychoterapeutów!

wiecej>>>


23 lutego ruszyła druga edycja kampanii społecznej "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję."
wiecej>>>


 

© Stowarzyszenie APD 2004 designed by C A N O N I A